Hovorí sa o tom, že muži aj ženy sa pozerajú na svet cez odlišnú optiku. Genetické vybavenia však majú rovnaké, menšie odchýlky im vo vývoji spôsobila evolúcia a za vznikom očnej vady môžu aj hormonálne zmeny. Kým jedni sú náchylnejší na vznik očných úrazov, druhí zas na očné choroby.

Muži vs. Ženy: Odlišné videnie, očné choroby a prevencia

Vedeli ste o tom, že muži majú oproti ženám vyššiu pravdepodobnosť vzniku očného úrazu? Ženy sú zas náchylnejšie k rôznym očným chorobám a častejšie ich postihujú očné vady a tak potrebujú kontaktné šošovky alebo vyhľadávajú viac operáciu očí? Poďme sa však pozrieť na rozdiely medzi pohlaviami a ich predispozície k vzniku očných chorôb, odlišného videnia, či správnej životosprávy.

Očné choroby

Očné choroby, ako je syndróm suchého oka, makulárna degenerácia súvisiaca s vekom (AMD) alebo glaukóm, postihujú hlavne ženy ako mužov. Chronické suché oko môže mať za následok rozmazané videnie, podráždenie, začervenanie alebo bolesť. Očné kvapky síce môžu pomôcť, ale dôležité je, aby očný lekár stanovil príčinu ochorenia. Preto nezabúdajte, že preventívne očné prehliadky včas odhalia vážne choroby. Odporúčame ich absolvovať každé 2 roky, ak nemáte žiadne vážne problémy.

Odlišné farebné videnie

Ako ukazujú viaceré štúdie, muži aj ženy nazerajú na svet odlišne. Jednotlivé vizuálne informácie totižto nespracovávajú rovnako. Muži majú lepšiu schopnosť pozorovať rýchle pohyby a majú lepšie nočné videnie. Môže za to evolučný vývoj, kedy lovili divú zver a vedeli ju spozorovať už z diaľky. O niečo horšie sú však na tom s rozpoznávaním farieb. Odlišné tóny červenej a zelenej nevedia všetci rozoznať. Opäť zalovíme do minulosti, kedy ženy vedeli rozpoznať červené (nejedovaté) bobuľovité ovocie na zelenej lúke. Ak sa aj vám stane, že sa s partnerom hádate, akú farbu vidíte, je to naozaj spôsobené tým, že každý z vás vidí inú farbu.

Hormóny a krátkozrakosť

V puberte nielen u mužov, ale aj u žien dochádza k významným zmenám. Môžu za to hormóny, ktoré majú vplyv na rast očí. U obidvoch pohlaví môže najčastejšie dôjsť k poruche videnia zvanej krátkozrakosť. Existuje niekoľko možností, ako ju odstrániť. Prvou je predpísanie dioptrických okuliarov a druhou laserová operácia očí po dosiahnutí 18. veku života. Hormonálne zmeny však nastávajú u žien aj v ďalších životných etapách, ako je tehotenstvo, antikoncepcia a menopauza. Preto je v tomto období potrebné absolvovať preventívne prehliadky častejšie.

Zranenia očí

Muži milujú nebezpečné športy a často pracujú v náročnejších podmienkach ako ženy. Tým si zvyšujú šance na náhodné zranenie očí. Najčastejšími rizikovými povolaniami sú napríklad práce vo výrobných závodoch, na stavbách, v lese, v bani. Ohrození sú všetci tí, ktorí obsluhujú rôzne stroje a zariadenia, poprípade prichádzajú do styku s chemickými látkami. V takomto prípade je povinnosťou každého zamestnanca dodržiavať BOZP (Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci) a používať ochranné pracovné pomôcky bez rozdielu na pohlavie.

Zdravá strava na oči

V prípade prevencie vzniku očných chorôb vedú ženy, ktoré sú viac ochotné do svojho jedálneho lístka zaradiť zdravú výživu. Bez rozdielu na pohlavie je však dôležité nezabudnúť na 9 vitamínov pre zdravé oči, ktoré obsahujú potraviny ako špenát, kapusta, tuniak, losos, vajíčka, orechy, či citrusové plody. Tie sú zdrojom vitamínov A, C, či omega-3 mastných kyselín.

Prestávky v práci

V dnešnej dobe, kedy veľa ľudí pracuje za počítačom sa stierajú rozdiely medzi mužmi a ženami, ktorí si robia prestávky v práci. Pri sústredenej činnosti sa často zabúda na Desatoro pri práci s počítačom. Ak sa vám nechce čítať týchto 10 pravidiel, nezabudni aspoň na minimum, ktoré môžete spraviť pre vaše oči. V tomto prípade platí pravidlo 20-20-20. Každých 20 minút sa zamerajte pohľadom na predmet vzdialený 20 metrov po dobu aspoň 20 sekúnd.

Spánok na zdravé oči

Kľúčom k celkovému zdraviu je aj zdravý spánok. Oči sú orgán, ktorý úzko spolupracuje s ďalšími orgánmi v tele a mysli. Preto dbajte aj na očnú hygienu pred spaním. Znížte vplyv LED žiaroviek a obmedzte pozeranie do mobilov pred spaním. Dôležité je aj pravidelné vetranie a zníženie kúrenia v bytoch v zimných mesiacoch.

Ak však máte akýkoľvek problém s vašim zrakom, neodkladajte preventívnu prehliadku a objednajte sa k nám do CMO už dnes. Bezplatná linka pre pacientov z celej SR je 0800 222 828 a navštíviť nás môžete v Bratislave a Topoľčanoch.

comments powered by Disqus All news